Πέμπτη 14 Ιουνίου 2012

ΤΕΙ Καρπενησίου-Sporting Β.C. 40-61

Στους «4» της διοργάνωσης προκρίθηκε η ομάδα του Sporting Β.C., καθώς ήταν πολύ καλύτερη του ΤΕΙ Καρπενησίου και επιβλήθηκε με 61-40
Ο προημιτελικός του τουρνουά μπάσκετ διεξήχθη την Τετάρτη 13/6 στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ και ξεκίνησε στις 6.15 το απόγευμα. Περίπου 100 φίλαθλοι παρακολούθησαν το παιχνίδι που έγινε κάτω από αρκετή ζέστη.
Το Sporting Β.C. είναι μακράν η καλύτερη καινούργια ομάδα της διοργάνωσης και έφτασε μέχρι και τους «4», όπου θα παίξει με τον νικητή Γρανίτσα-Cinema B.C. .
Το Sporting ξεκίνησε πιο δυνατά και χτύπησε μέσα από το καλάθι με αρκετές πανέμορφες προσπάθειες του εκπληκτικού  Χαντζή. Έδειξε πολύ καλά στοιχεία στην άμυνα του και έπαιξε υποδειγματική άμυνα σε αρκετές περιπτώσεις.
Το ΤΕΙ Καρπενησίου δεν κατάφερε να μπει στο ρυθμό του παιχνιδιού, έκανε αρκετές λάθος επιλογές στις επιθετικές του προσπάθειες και έμεινε κοντά στο σκορ χάρης στις προσπάθειες του Καντούνη. Πάλεψε στην 4η περίοδο, όπου «μάζεψε» την διαφορά μέχρι και τους 11 πόντους, χωρίς όμως να υπάρξει ανάλογη συνέχεια.

Αρκετός κόσμος
Μετά από αρκετό καιρό εμφανίστηκε ξανά ενδιαφέρον από τους φιλάθλους. Περίπου 100 άτομα είδαν την αναμέτρηση με τους φοιτητές του ΤΕΙ να σχηματίζουν εκ νέου κερκίδα με οπαδούς τους.

15λεπτη καθυστέρηση
Γύρω στις 6 παρά 10 ήρθαν στο κλειστό οι αθλητές του ΤΕΙ. Οι φοιτητές εξεταζόντουσαν σε μάθημα και δεν μπορούσαν να έρθουν στο γήπεδο νωρίτερα. Ο προημιτελικός ξεκίνησε με 15λεπτη καθυστέρηση, για να προλάβει η ομάδα του ΤΕΙ να κάνει το ζέσταμα της.

Μόλις 1 τρίποντο
Μόνο μια φορά σκόραραν οι ομάδες έξω από τα 6,25 και αυτό το έκανε το ΤΕΙ. Ο Δημήτρης Καντούνης πέτυχε στην 3η περίοδο το μοναδικό 3ποντο του παιχνιδιού, που ήταν και το πρώτο του στην διοργάνωση.

Ο «30αρης» Χαντζής

Ο 32χρονος πάουερ φόργουντ του Sporting Μιχάλης Χαντζής με την εντυπωσιακή απόδοση του οδήγησε την ομάδα του στην νίκη. Σκόραρε 30 πόντους και ήταν μακράν ο κορυφαίος του γηπέδου. Έκανε μάλιστα και αρκετές καλές άμυνες.Ο Μιχάλης Χαντζής στο παρελθόν έχει αγωνιστεί στην Α1 ΕΣΚΑΔΒΕ με την ομάδα του ΠΑΣ Ναυπάκτου. Δεύτερος σκόρερ των νικητών ήταν ο αρχηγός τους Χρήστος Νικόπουλος, που σκόραρε 12 πόντους (Οι 4 προήλθαν από αυτοκαλάθια του αντιπάλου, τα οποία σύμφωνα με τον κανονισμό χρεώνονται στον αρχηγό της αντίπαλης ομάδας).

Τους κράτησε «ζωντανούς» ο Καντούνης

Το καλύτερο του παιχνίδι στο τουρνουά πραγματοποίησε ο Δημήτρης Καντούνης των ΤΕΙ. Ο Ικαριώτης αθλητής σκόραρε 22 πόντους, βάζοντας και το μοναδικό τρίποντο του αγώνα. Ήταν αυτός που με προσωπικές του ενέργειες κράτησε την ομάδα του σε κρίσιμα χρονικά σημεία κοντά στο σκορ. Ο Καντούνης συμπλήρωσε 5 φάουλ και αποβλήθηκε στο τελευταίο 10λεπτο. Μόλις 6 πόντους σημείωσε ο σέντερ Σπύρος Ραχιώτης, όσους και ο Χρήστος Βγενόπουλος. Ο Ραχιώτης ήταν ο πρώτος σκόρερ των ΤΕΙ στο τουρνουά φτάνοντας τους 88 πόντους και τον ακολούθησε ο Καντούνης με 76.

Πρώτοι φορά 3 διαιτητές

Πρώτη φορά στο τουρνουά διεύθυναν αγώνα 3 διαιτητές. Πολύ καλά τα πήγε η 3αδα Κουρλού-Χουσιάδα-Κατσιάρη.

Παρών και γιατρός
Στο γήπεδο βρέθηκε και γιατρός που προσέφερε πρώτες βοήθειες όταν χρειάστηκε.

Κόντρα στους συμφοιτητές του

Ο πρώτος σκόρερ του Sporting B.C. στο τουρνουά Γιώργος Καμπερίδης τέθηκε αντιμέτωπος με τους συμφοιτητές του και την πρώην του συμπαίχτες. Κινήθηκε σε ρηχά νερά σκοράροντας μόλις 4 πόντους, φτάνοντας τους 100!

Η μάχη των πάγκων

Εξαιρετικά καθοδήγησε από τον πάγκο το Sporting ο Γιάννης Χαλκιάς. Από το ΤΕΙ τις πρώτες περιόδους οδηγίες έγινε ο Τάσος Καδάς, ο οποίος μπήκε στο παρκέ στην 3η περίοδο. Ο παίκτης του ΤΕΙ είχε πρόβλημα τραυματισμού και δεν ήταν 100% έτοιμος, αλλά μπήκε στην «μάχη» αφού η ομάδα του είχε βρεθεί αρκετά πίσω στο σκορ.

Δυο «αυτοκαλάθια»

Οι μπασκετμπολίστες του ΤΕΙ είχαν την ατυχία να σκοράρουν δυο φορές στο καλάθι της ομάδας του. Ο Σπύρος Ραχιώτης και ο Σπύρος Αργυρόπουλος σε προσπάθειες τους να διώξουν την μπάλα σκόραραν στο καλάθι της ομάδας τους. Και τα δυο καλάθια σημειώθηκαν στο 4ο 10λεπτο. Αυτό συνέβη για πρώτη φορά. Οι 4 πόντοι καταμετρήθηκαν βάσει του κανονισμού στον Χρήστο Νικόπουλο.

Αβίαστα λάθη
Ξέφρενο ρυθμό είχε στα πρώτα λεπτά του το παιχνίδι. Οι δυο ομάδες έτρεχαν πάνω-κάτω και έπεσαν σε πληθώρα αβίαστων λαθών. Μετά το πρώτο νευρικό 10λεπτο το Sporting προηγήθηκε με 6-11.

Η κλάση του Χαντζή
Ο Μιχάλης Χαντζής μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ και με 7 συνεχόμενος πόντους διαμόρφωσε το 6-17. Ο Ναυπακτιώτης μπασκετμπολίστας σκόραρε αρκετές φορές και η ομάδα του προηγήθηκε με 10-28. Το ΤΕΙ προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς αποτέλεσμα και έμεινε πίσω στο σκορ με 16-32.

Δυο όψεις
Το Sporting συνέχισε δυνατά και ξέφυγε στα πρώτα λεπτά στο +22 και σε 19-41. Το ΤΕΙ με αρκετές προσπάθειες του Καντούνη μείωσε σε 30-43.

Άνοιξε ξανά η «ψαλίδα»
Το τελευταίο 10λεπτο ξεκίνησε με ένα πανέμορφο στοπ του Ραχιώτη πάνω στον Νικόπουλο. Το ΤΕΙ μείωσε μέχρι και στους 11 πόντους, όμως δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Το Sporting έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση πήρε την νίκη-πρόκριση με 40-61.

Τεχνική ποινή στο ΤΕΙ
Οι φοιτητές διαμαρτυρήθηκαν έντονα για μια απόφαση των διαιτητών και τιμωρήθηκαν με τεχνική ποινή. Η ομάδα του ΤΕΙ ισχυρίστηκε ότι δεν τους καταλογίστηκε φάουλ σε προσπάθεια του Ραχιώτη. Ο αρχηγός του ΤΕΙ στα τελευταία λεπτά έκανε αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Γιώργο Αρκουμάνη, με τον Νίκο Κατσιάρη να καταλογίζει την παράβαση.

Με 5 φάουλ έξω Κρουστάλλης & Καντούνης

Ο σέντερ του Sporting Πάνος Κρουστάλλης 2.10 πριν το τέλος αποχώρησε με 5 φάουλ, όπως και ο Δημήτρης Καντούνης των ΤΕΙ, που βγήκε από το παρκέ με 5 φάουλ 1.36 πριν την λήξη.

Αρκετά φάουλ
Πολλές διακοπές είχε το ματς στα τελευταία λεπτά. Ενώ το τελικό αποτέλεσμα είχε κριθεί οι δυο ομάδες έκαναν αναίτια φάουλ, σταματώντας τον χρόνο. Οι μεν του Sporting πίεζαν σε όλο το γήπεδο, για να κλέψουν την μπάλα, ενώ προηγούνταν με περισσότερους από 15 πόντους, οι δε του ΤΕΙ οδηγούσαν τους αντιπάλους τους στην γραμμή των βολών με την ελπίδα ότι θα μπορέσουν να κάνουν την ανατροπή.

6-11, 16-32, 30-43, 40-61

Διαιτητές : Δημήτρης Κουρλός - Νίκος Κατσιάρης - Θανάσης Χουσιάδας

Σύλλογος Σπουδαστών ΤΕΙ Καρπενησίου (Σπύρος Ραχιώτης) : Γουρέλης 5, Καδάς, Βγενόπουλος 6, Καντούνης 22(1), Ραχιώτης 6, Αργυρόπουλος, Αυγουλής, Γιαννής, Στοφόρος 1

Sporting B.C. (Χρήστος Νικόπουλος) : Ξαγάρας 4, Χαντζής 30, Αρκουμάνης Α., Αρκουμάνης Γ. 5, Νικόπουλος 12, Θάλλας, Σαπούνης 2, Κρουστάλλης 4, Καμπερίδης 4, Λάππας