Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2013

Συμμετοχή 5 Ευρυτάνων στον 7ο Μαραθώνιο Οίτης «Ηρακλής»

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (22/9) και φέτος ο 7ος ορεινός Μαραθώνιος Οίτης «Ηρακλής» με τους δρομείς να έχουν την ευκαιρία να διασχίσουν τα μονοπάτια της Οίτης.
Εκπροσώπηση υπήρξες σε όλες τις κατηγορίες των αγώνων από τους 5 Ευρυτάνες που μετείχαν στην διοργάνωση.
Η διοργάνωση έγινε από τον Δήμο Λαμιέων και την μη κερδοσκοπική εταιρία «Όρος Οίτη».
Την Κυριακή δόθηκε η εκκίνηση των τριών αγώνων στις 8 το πρωί. Ο μικρός αγώνας δρόμου, «Μονοπάτι Φαρμακίδων», απόστασης 6 χιλιομέτρων, ο ημιμαραθώνιος «Ελλέβορος», απόστασης 16 χιλιομέτρων και ο Μαραθώνιος «Ηρακλής», απόστασης 43 χιλιομέτρων.
Στο μαραθώνιο ο Δημήτρης Ελευθερίου του ΕΟΣ Καρπενησίου τερμάτισε 8ος με χρόνο 5.49.13. Στον ημιμαραθώνιο ο Ανέστης Τσιώνης ήρθε 31ος με χρόνο 2.20.17 και ο Νίκος Λιάπης κατετάγη 39ος κάνοντας χρόνο 2.25.19. Στην κατηγορία των 6 χιλιομέτρων η Φωτεινή Κολόκα του ΕΟΣ Καρπενησίου με χρόνο 00.59.02 τερμάτισε στην 16η θέση στην γενική κατάταξη. Μάλιστα στην κατηγορία των γυναικών κατετάγη 1η. Στην ίδια κατηγορία ο Θανάσης Τζαβαλής τερμάτισε στην 6η θέση με χρόνο 00.51.05.
Συμμετείχαν συνολικά 295 αθλητές .Στον μαραθώνιο ο Δημήτρης Θεοδωράκος κατέλαβε την πρώτη θέση με χρόνο 4.57.12. Στον ημιμαραθώνιο 1ος τερμάτισε ο Γιώργος Διαλεκτός με χρόνο 1.42.49 και στον μικρό αγώνα των 6 χιλιομέτρων την πρωτιά πήρε ο Ζαφείρης Πανόπουλος σημειώνοντας χρόνο 00.45.34.