Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2013

Πρώτα παίχτης του ΑΠΟΚ, μετά διαιτητής στην S.L.

Στην «χρυσή» ομάδα του Βελουχίου (Περίοδος 1997-1998) με προπονητή τον Παύλο Σερμπέση αγωνίστηκε ο Γιώργος Καστανίδης. Ήταν από τους ελάχιστους «ξένους» εκείνης της σαιζόν. Αργότερα ασχολήθηκε με την διαιτησία και πριν μερικά χρόνια διεύθυνε αγώνες της Super League. Συγκεκριμένα σφύριξε 7 παιχνίδια σε διάστημα 10 μηνών (Μάρτιος 2008-Ιανουάριος 2009).
Ήταν επίσης διαιτητής στον επαναληπτικό αγώνα Πανσερραΐκός-ΑΕΚ (0-0) για τα ημιτελικά κυπέλλου 2008-2009. Η θητεία του στην Super League δεν κράτησε πολύ, καθώς «καρατομήθηκε» από του πίνακες τον Αύγουστο του 2009. Είχε δώσει ένα τραβηγμένο μάλιστα πέναλτι στο 90λεπτο του παιχνιδιού Ολυμπιακός-Θρασύβουλος υπέρ των «ερυθρολεύκων» (Για την ιστορία το κέρδισε ο Ντουντού).
Ο ύψους 1,86 Καστανίδης γεννήθηκε στις 12/6/1972 στην Θεσσαλονίκη, είναι εποχικός πυροσβέστης στο επάγγελμα. Είναι απόφοιτος Λυκείου, μιλά Αγγλικά και Σουηδικά. Ονομάστηκε διαιτητής το 1999. Πλέον σφυρίζει αγώνες στο τοπικό της Μακεδονίας.
Τον Αύγουστο του 2008 βρέθηκε στο Καρπενήσι, όπου είχαν διεξαχθεί τότε τα αγωνιστικά τεστ των διαιτητών της S.L.

Οι αγώνες του Γιώργου Καστανίδη στην S.L.