Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2013

Με συμμετοχή Ευρυτάνων και φέτος ο κλασσικός μαραθώνιος

Συνολικά 10 Ευρυτάνες συμμετείχαν στον 31ο κλασσικό μαραθώνιο Αθηνών, ο οποίος πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 11 Νοεμβρίου.
Στην κλασσική διαδρομή ο Ευρυτάνας μαραθωνοδρόμος Δημήτρης Ελευθερίου συνέχισε την ανοδική του πορεία και τερμάτισε 136ος στην γενική κατάταξη (128ος στους άνδρες), κάνοντας χρόνο 3.05.07. Ο 28χρονος αθλητής εκπροσώπησε για ακόμη μια φορά επάξια την περιοχή της Ευρυτανίας. Αγωνίστηκε εκπροσωπώντας τον ΕΟΣ Καρπενησίου. Ο Αλέξανδρος Λαμπράκης έκανε και φέτος αξιόλογη εμφάνιση, τερμάτισε στην 561η θέση, σημειώνοντας χρόνο 3.28.11. Ο Νίκος Λιάπης (Έτρεξε για πρώτη φορά στον μαραθώνιο, αφού στους προηγούμενους αγώνες αγωνίζονταν στα 10 χιλιόμετρα) τερμάτισε στην 5284η θέση με χρόνο 4.51.42. Ο Χριστόφορος Τσιάκαλος σημείωσε χρόνο 4.56.08 και ολοκλήρωσε στην 4888η θέση. Τέλος ο Ευρυτανικής καταγωγής Παναγιώτης Κολοζούμης τερμάτισε στην 5239η θέση με χρόνο 5.04.19. Στα 10 χιλιόμετρα ο Θανάσης Τζαβαλής τερμάτισε στην 249η θέση με χρόνο 44.36. Η Αλεξάνδρα Πανοπούλου σημείωσε χρόνο 53.46 και ήρθε στην 184η θέση στις γυναίκες και στην 1503η θέση της γενικής κατάταξης. Η Φωτεινή Κολόκα τερμάτισε στην 1638η θέση (206η στις γυναίκες και 5η στις αθλήτριες 15-18 ετών) με χρόνο 54.19. Στην ίδια κατηγορία μετείχε η Βασιλική Γιαννούλη (Καταγωγή από την Πρασιά), όπου ήρθε 2751η (430η στις γυναίκες) με χρόνο 58.30. Στα 5 χιλιόμετρα η Φωτεινή Γιαννακόπουλου ολοκλήρωσε στην 607η θέση (93η στις γυναίκες) με χρόνο 27.00.