Τρίτη 6 Μαΐου 2014

Διπλή νίκη για Ελευθερίου & Μπίκα στον Άθλο Τζουμέρκων

Ο Δημήτρης Ελευθερίου και η Δήμητρα Μπίκα κατέκτησαν την 1η θέση σε άνδρες και σε γυναίκες στον ορεινό αγώνα των 28 χιλιομέτρων του Άθλου Τζουμέρκων που έγινε την Κυριακή (4/5).
Ο αθλητής μεγάλων αποστάσεων Δημήτρης Ελευθερίου κατέγραψε ακόμη μια σημαντική επιτυχία. Ο Μεγαλοχωρίτης αθλητής κατέκτησε την 1η θέση στον Άθλο Τζουμέρκων στον αγώνα των 28 χιλιομέτρων. Έκοψε πρώτος το νήμα με χρόνο 2.32.20.
Η Δήμητρα Μπίκα τερμάτισε και αυτή στην 1η θέση στην κατηγορία των γυναικών και στην 12η θέση της γενικής κατάταξης με επίδοση 2.58.46.
Οι αγώνες έγιναν με την αιγίδα του Δήμου Κεντρικών Τζουμέρκων. Ο Άθλος Τζουμέρκων 2014 (bike+run) είναι ο διασημότερος λαϊκός αγώνας περιπέτειας. Έγινε για 13η χρονιά στις 3 & 4 Μαίου στον ομώνυμο ορεινό όγκο στα Τζουμέρκα. Αφετηρία και τερματισμός του αγώνα ήταν το χωριό Άγναντα Άρτας. Μεγάλος νικητής του Άθλου Τζουμέρκων (Συγκεντρωτικά τρέξιμο και ποδήλατο) για άλλη μια χρονιά ήταν ο Πέτρος Τυρολόγος.