Πέμπτη 2 Ιουνίου 2016

Γ.Σ. Φάλαρα-Sporting B.C. 66-63

Με καθοριστική παρουσία του Παύλου Ντινόπουλου στο τελευταίο λεπτό του αγώνα τα Φάλαρα επιβλήθηκαν του αξιόμαχου Sporting με 66-63, κάνοντας την ανατροπή.
Το ιδιαίτερα ενδιαφέρον παιχνίδι διεξήχθη την Τετάρτη 1 Ιουνίου στο κλειστό γυμναστήριο Δήμου Καρπενησίου ξεκίνησε στις 20:00 και ήταν στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του 6ου τουρνουά μπάσκετ, κρατώντας ως το φινάλε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών.
Τα Φάλαρα του Κώστα Χρυσαφόπουλου έδειξαν ψυχικό σθένος και πανηγύρισαν την 2η νίκη τους στην διοργάνωση, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Οι Στυλιδιώτες πλέον έχουν το προβάδισμα για την κατάληψη της 3ης θέσης του ομίλου. Πρώτος σκόρερ τους με 20 ήταν ο Φίλωνας Καραπέτσας.
Ο Sporting B.C. του Αλέξη Αρκουμάνη είχε πολύ καλή παρουσία και βρέθηκε κοντά στην επίτευξη μιας μεγάλης νίκης. Τελικά οι «αθλητικοί» γνώρισαν την 2η συνεχόμενη ήττα τους, αφού έκαναν σημαντικά λάθη στο τελευταίο λεπτό, που επέφεραν δυο γκολ-φάουλ υπέρ του αντιπάλου και δυο αποβολές. Ο Θωμάς Χονδρός με 22 πόντους και 5 3ποντα συνέχισε τις εξαιρετικές του εμφανίσεις στο τουρνουά.
Οι Καρπενησιώτες θα αγωνιστούν την ερχόμενη(5η) αγωνιστική απέναντι στο Βελούχι 2315, ενώ τα Φάλαρα «κοντράρονται» με την Remal Madrid. Και οι δυο ομάδες έχουν από 6 βαθμούς(2 νίκες-2 ήττες).

Είδαν «ντερμπάρα»
Περίπου 100 φίλαθλοι του μπάσκετ παρακολούθησαν μια εξαιρετική αναμέτρηση, η οποία κρίθηκε στο φινάλε.

Προβάδισμα στην ισοβαθμία
Οι Στυλιδιώτες θα έχουν το προβάδισμα σε πιθανή διπλή ισοβαθμία με τον Sporting. Αυτήν την στιγμή έχουν από δυο νίκες ο καθένας.

Δυνατοί στο καλάθι

Για τα Φάλαρα ο Φίλωνας Καραπέτσας (Φωτογραφία) ήταν ο πρώτος σκόρερ του με 20 πόντους, ενώ 5 λιγότερους είχε ο Παύλος Ντινόπουλος, που ήταν συγκλονιστικός στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Χωρίς Γούλα
Ο Λάμπρος Γούλας, πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης το 2012 με την Γρανίτσα απουσίαζε ξανά για τους «αθλητικούς» και δεν θα καταφέρει να τους ενισχύσει ούτε στους νοκ-άουτ αγώνες.

Πήγε να το πάρει μόνος

Ο εντυπωσιακός και ουσιαστικός ξανά Θωμάς Χονδρός (Φωτογραφία) πρώτευσε στο σκοράρισμα για τον Sporting, έχοντας 22 πόντους με 5 εύστοχα 3ποντα. Ακολούθησε με 14 ο ποιοτικός γκάρντ Γιώργος Αρκουμάνης.

Φόρεσαν διακριτικά
Οι δυο ομάδες έχουν ίδιο χρώμα στην φανέλα(πράσινο) και ως εκ τούτου οι παίχτες του Sporting φόρεσαν διακριτικά.

«Αθλητικό» προβάδισμα

Η ομάδα του Αλέξη Αρκουμάνη προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 14-17. Ο Φίλωνας Καραπέτσας, ο Θωμάς Χονδρός, ο Γιώργος Αρκουμάνης, ο Πάνος Γαλανός (Φωτογραφία Αριστερά) πέτυχαν με σουτ 2 πόντων το 2-6. Το σερί του Sporting έφτασε στο 0-10 και το σκορ στο 2-10 με σουτ 2 πόντων του Πάνου Κρουστάλλη και 2/2 βολές του Γιώργου Αρκουμάνη. Οι: Φίλωνας Καραπέτσας, Γιάννης Δημητρίου (Φωτογραφία Κέντρο), Παύλος Ντινόπουλος(Με 2 2ποντα ο τελευταίος) «απάντησαν» για τους Στυλιδιώτες, οι οποίοι ισοφάρισαν σε 10-10, κάνοντας το δικό τους 8-0. Ο Αποστόλης Πιπέρας (Φωτογραφία Δεξιά) με 3ποντο και 2ποντο πέτυχε το 10-15, ενώ με καλάθια των: Κώστα Χρυσαφόπουλου, Θωμά Χονδρού και Φίλωνα Καραπέτσα επετεύχθη το 14-17.

Αυξήθηκε κατά δυο

Το προβάδισμα του Sporting με ένα επιμέρους 17-19 αυξήθηκε κατά 2 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να λήγει με 31-36. Ο Κώστας Χρυσαφόπουλος (Φωτογραφία Αριστερά) με γκολ-φάουλ και εύστοχη βολή ισοφάρισε σε 17-17. Ο Γιώργος Αρκουμάνης με σουτ 2 πόντων και ο Βαγγέλης Λελούδης (Φωτογραφία Κέντρο) με 3ποντη «βόμβα» έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην ομάδα τους με 17-22. Ο Γιώργος Αρκουμάνης συνέχισε «φορτσάτος» και έκανε το 17-24, για να «απαντήσουν» με 2ποντα επίσης οι: Φίλωνας Καραπέτσας και Παύλος Ντινόπουλος(21-24). Ο Χρήστος Νικόπουλος «όπλισε» για 3 και έκανε το 21-27, ενώ με νέο σουτ 3 πόντων ο Θωμάς Χονδρός έφερε την διαφορά στο +9 για την ομάδα του για το 21-30. Φίλωνας Καραπέτσας και Γιώργος Αρκουμάνης με εύστοχα σουτ 2 πόντων πέτυχαν το 23-32. Ο Παύλος Ντινόπουλος με 1/2 βολές και  ο Αποστόλης Πιπέρας με δυο 2ποντα, το πρώτο από υπέροχη ασίστ του αρχηγού Αλέξη Αρκουμάνη σημείωσαν το 24-36(+12 υπέρ των «αθλητικών». Ο Φίλωνας Καραπέτσας με 1/2 βολές, ο Παναγιώτης Κρέτσης (Φωτογραφία Δεξιά) με σουτ 3 πόντων, ο Κώστας Χρυσαφόπουλος με 1/2 βολές και ο Φίλωνας Καραπέτσας με 2ποντο από ασίστ του Μάνου Καρανάιου «έτρεξαν» ένα σερί 7-0 για τους Στυλιδιώτες, «γράφοντας» τα 31-36. Ο Πέτρος Παπανικολάου των Φαλάρων έκανε «στοπ» στον Αποστόλη Πιπέρα του Sporting.

Στα ίδια επίπεδα

Και στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η διαφορά, με το +5 να παραμένει υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων. Το σκορ έφτασε στο 47-52 μετά το επιμέρους 16-16.  Ο Παύλος Ντινόπουλος με σουτ 2 πόντων, ο Κώστας Κωστούλας (Φωτογραφία Αριστερά) με 1/2 βολές και σουτ 2 πόντων ισοφάρισαν σε 36-36, «κλείνοντας» το σερί στο 12-0. Ο Θωμάς Χονδρός και ο Μάνος Καρανάιος (Φωτογραφία Κέντρο) ευστόχησαν για 3(39-39). Ο Φίλωνας Καραπέτσας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 2ποντο, ενώ ο Κώστας Κωστούλας είχε 1/2 βολές για το 42-39. Ο Θωμάς Χονδρός «απάντησε» ξανά με σουτ 3 πόντων για το 42-42, ενώ ο Χρήστος Νικόπουλος (Φωτογραφία Δεξιά) έδωσε με 2ποντο το προβάδισμα εκ νέου στην ομάδα του(42-44). Ο Πέτρος Παπανικολάου με σουτ 2 πόντων, ο Χρήστος Νικόπουλος με 2ποντο και ο Θωμάς Χονδρός με ένα ακόμη 3ποντο «έγραψαν» το 44-49. Ο Χονδρός από ασίστ του Νικόπουλου πέτυχε το 44-51. Ο Γιάννης Δημητρίου τροφοδότησε τον Πέτρο Παπανικολάου, ο οποίος έκανε το 46-51. Με 1/2 βολές των: Γιάννη Δημητρίου και Πάνου Γαλανού επετεύχθη το 47-52.

Ανατροπή με Ντινόπουλο

Με έναν καταπληκτικό στο τέλος Παύλο Ντινόπουλο, που πέτυχε στο τέλος δυο έμμεσα 3ποντα τα Φάλαρα ανέτρεψαν ο σκορ και επικράτησαν σε ένα συγκλονιστικό ματς με 66-63, έχοντας ένα επιμέρους 19-11 υπέρ τους στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Πέτρος Παπανικολάου (Φωτογραφία Αριστερά) με δυο συνεχόμενα 3ποντα έδωσε προβάδισμα στους Φθιωτούς με 53-52. Ο Γιώργος Αρκουμάνης (Φωτογραφία Κέντρο) με παλικαρίσιο καλάθι και φάουλ, ευστόχησε και στην βολή για το 53-55. Ο Φίλωνας Καραπέτσας με δυο προσωπικά 2ποντα, το δεύτερο από ασίστ του Κώστα Κωστούλα σημείωσε το 57-55, ενώ ο τελευταίος ανέβασε το σκορ στο 59-55. Με 1/2 βολές των: Θωμά Χονδρού και Αποστόλη Πιπέρα έγινε το 59-57. Ο Θωμάς Χονδρός με νέο κομβικό 3ποντο πέτυχε το 59-60, ενώ με 2ποντο του Χρήστου Νικόπουλου «γράφτηκε» το 59-62. Ο Φίλωνας Καραπέτσας είχε 1/2 βολές για το 60-62. 00:42 πριν την λήξη ο Μάνος Καρανάιος είχε 0/2 βολές, ενώ ο Παύλος Ντινόπουλος (Φωτογραφία Δεξιά) με υπέροχη προσπάθεια, σημείωσε καλάθι και φάουλ, ευστοχώντας και στην βολή στα 0:23 για το 63-62. Ο Γιώργος Αρκουμάνης στα 0:13 με 1/2 ελεύθερες βολές ισοφάρισε σε 63-63. Ο ψύχραιμος Ντινόπουλος στα 0:05 πέτυχε νέο γκολ-φάουλ(Από όμορφη ασίστ του Γιάννη Δημητρίου) με εύστοχη βολή, «γράφοντας» το τελικό 66-63. Ο σέντερ του Sporting Πάνος Κρουστάλλης έκανε εντυπωσιακή τάπα στον Κώστα Κωστούλα, ενώ σταμάτησε και προσπάθεια το Φίλωνα Καραπέτσα.

Αποχωρήσεις με φάουλ

Οι Καρπενησιώτες έχασαν δυο αθλητές τους στο τέλος, οι οποίοι συμπλήρωσαν 5 φάουλ. Πρόκειται για τον Πάνο Κρουστάλλη (Φωτογραφία) στα 00:42 και τον Θωμά Χονδρό στα 00:23.

14-17, 31-36, 47-52, 66-63

Γ.Σ. Φάλαρα (Κώστας Χρυσαφόπουλος): Κωστούλας 6, Λεπίδας, Δημητρίου 3, Καραπέτσας 20, Καρανάιος 3(1), Ντινόπουλος 15, Κρέτσης 3(1), Παπανικολάου 10(2), Χρυσαφόπουλος 6

Sporting B.C. (Αλέξης Αρκουμάνης): Λελούδης 3(1), Καραγιάννης, Γαλανός 3, Πιπέρας 10(1), Κρουστάλλης 2, Χονδρός 22(5), Αρκουμάνης Γ. 14, Αρκουμάνης Α., Νικόπουλος 9(1)

Διαιτητές: Θανάσης Χουσιάδας& Βασίλης Δόσης
Κριτής: Θανάσης Γιαννόπουλος
Πίνακας: Κώστας Νιαβής
Χρονομέτρης 24΄΄: Σπύρος Κολόκας

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Κολλημένος,