Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023

ΑΠΟΚ Βελούχι-Ακαδημία 2-2

Σε ένα ματς που το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο Βελούχι και Ακαδημία Ποδοσφαίρου Καρπενήσι 2002  αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 2-2.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου στο Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου, αρχίζοντας στις 12:00 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Ευρυτανίας.

Ο ΑΠΟΚ του Παναγιώτη Ρεσίτη έχοντας στο ρόστερ του δυο ποδοσφαιριστές από την Αθήνα ήταν βελτιωμένος και πήρε τον πρώτο του πόντο στο πρωτάθλημα. Σκόρερ του χρίστηκαν οι: Πέτρος Δάβαρης και Κώστας Καψάλης. Το Βελούχι μάλιστα έπαιξε για μεγάλο διάστημα στην επανάληψη με 9 ποδοσφαιριστές.

Η Ακαδημία του Χρήστου Καλαμπάκα παρουσιάστηκε «αγχωμένη» στην τελική προσπάθεια και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή που είχε σε μεγάλο διάστημα της επανάληψης. Τα τέρμα των «μπέμπηδων» πέτυχαν οι: Ναπολέων Μουρτογιάννης και Γιούλι Σεριανάι. Η Ακαδημία έφτασε στον 1ο της πόντο στο πρωτάθλημα.

Όσον αφορά την επόμενη (4η) αγωνιστική η Ακαδημία θα κληθεί να παίξει με τα Άγραφα και το Βελούχι με τον Τυμφρηστό.

Στις 12 το ματς

Ο αγώνας έγινε στις 12 και παρακολουθήθηκε από περίπου 30 θεατές.

Με Αθηναίους στο ρόστερ

Το Βελούχι έπαιξε με τον Πέτρο Δάβαρη και τον Βασίλη Μπούτση (Φωτογραφία) στο ρόστερ του σε αυτό το ματς.

Εκτός εστίας

Ο Μύρωνας Μπουμπουρής (Φωτογραφία) της Ακαδημίας αγωνίστηκε εκτός εστίας και την εστία της ομάδας υπερασπίστηκε ο Γιάννης Τσάνε.

1ος βαθμός

Οι δυο ομάδες είχαν αρχίσει με ήττα, η Ακαδημία με 4-5 από την Ποταμιά και ο ΑΠΟΚ με 2-7 από το Ραπτόπουλο, φτάνοντας στην επίτευξη του πρώτου πτους πόντου.

Απουσία Αντωνίου

Την ομάδα της Ακαδημίας καθοδήγησε μόνος του ο Χρήστος Καλαμπάκας λόγω απουσίας του συνεργάτη του Δημήτρη Αντωνίου.

Διαμορφώθηκε στο πρώτο

Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο και έμελλε να είναι και το τελικό.

Προβάδισμα με Ναπολέοντα

Η Ακαδημία προηγήθηκε στο 15΄ με όμορφο σουτ του Ναπολέοντα Μουρτογιάννη (Φωτογραφία), που σκόραρε για 2ο σερί ματς.

Ολική ανατροπή

Ο ΑΠΟΚ με τον Πέτρο Δάβαρη (Φωτογραφία αριστερά) στο 24 ΄ να σκοράρει με ωραία ενέργεια στο άδειο τέρμα και κεφαλιά του νεαρού Κώστα Καψάλη (Φωτογραφία δεξιά) στο 37΄ ανέτρεψε το σκορ, ισοφάρισε σε 1-1 αρχικά και προηγήθηκε με 2-1 στη συνέχεια. Ο Καψάλης σκόραρε κόντρα στην πρώην του ομάδα.

Στα ίσια το ματς

Με απευθείας χτύπημα φάουλ του στόπερ Γιούλι Σεριανάι (Φωτογραφία) στο 40ο λεπτό η Ακαδημία ισοφάρισε σε 2-2.

3΄: Μακρινό σουτ του Κοτρώνη κατέληξε άουτ από το αριστερό δοκάρι του Βελουχίου.

15΄: Σέντρα του Μπαρμπούτη από δεξιά, ο Παρούτσας έστρωσε στον Μουρτογιάννη, ο οποίος με όμορφο σουτ στο αριστερό «Γ» του Βλάχου πέτυχε το 0-1.

16΄: Πάσα του Καψάλη στον Δάβαρη, που σούταρε μόλις πάνω από το τέρμα του Τσάνε.

19΄: Ο Βούρτσας εκτέλεσε πλάγιο από δεξιά, η κεφαλιά του Δάβαρη κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της εστίας της Ακαδημίας.

24΄: Ο Λαθύρης τροφοδότησε κάθετα τον Δάβαρη, ο οποίος απόφυγε τον αντίπαλο τερματοφύλακα από δεξιά και πλάσαρε σε κενό τέρμα (1-1).

37΄: Σέντρα του Μπούτση από αριστερά, ο Καψάλης με κεφαλιά εξ επαφής προ του Τσάνε σημείωσε το 2-1.

40΄: Ο Σεριανάι με απευθείας δυνατό χτύπημα φάουλ από καλή θέση ισοφάρισε σε 2-2.

41΄: Ατομική προσπάθεια και σουτ του Δάβαρη κατέληξε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι της Ακαδημίας.

42΄: Ο Κοτρώνης έδωσε στον Καραγιάννη, ο οποίος σούταρε από δεξιά πάνω από το τέρμα του Βλάχου.

Έφυγαν ισόπαλοι

Στο β΄ μέρος δεν σημειώθηκε κάποιο τέρμα. Η Ακαδημία είχε την αριθμητική υπεροχή από το 57΄, αλλά δεν κατάφερε να τη μετουσιώσει σε τέρμα, με τις δυο ομάδες να μένουν στο 2-2.

Αλλαγή απόφασης

Στο 53ο λεπτό, ο Γιάννης Καραγιάννης της Ακαδημίας έπεσε στην περιοχή και ο ρέφερι Νίκο Δημακόπουλος υπέδειξε πέναλτι. Μετά από διαβούλευση με τον β΄ βοηθό Δημήτρη Γιαννιώτη, ο ρέφερι άλλαξε την απόφαση του.

Έμεινε με 9

Ο ΑΠΟΚ τελείωσε το ματς με 9 ποδοσφαιριστές. Στο 57ο λεπτό ο Γιάννης Λάππας (Φωτογραφία αριστερά) αποχώρησε τραυματίας και στο 65΄ ο Δημήτρης Σβερώνης (Φωτογραφία δεξιά) έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο.

61΄: Σέντρα-σουτ του Παρούτσα από αριστερά απέκρουσε οι αμυνόμενοι προ της γραμμής.

69΄: Προσωπική προσπάθεια και πλασέ του Μουρτογιάννη από αριστερά απέκρουσε με τα πόδια ο Βλάχος.

75΄: Απευθείας χτύπημα κόρνερ του Μπούτση από δεξιά πέρασε από όλους, φεύγοντας έξω από ο δεξί δοκάρι της Ακαδημίας.

76΄: Ο Παρούτσας πλάσαρε από αριστερά, ο Βλάχος απέκρουσε και το σουτ του Μουρτογιάννη κόντραρε στα σώματα.

77΄: Ο Μουρτογιάννης πάσαρε στον Καραγιάννη, που πλάσαρε μόλις άουτ από την εστία του ΑΠΟΚ.

82΄: Απευθείας χτύπημα φάουλ του Μπούτση πέρασε άουτ από το δεξί δοκάρι του Τσάνε.

85΄: Ο Καραγιάννης έδωσε στον Τσιλίκα, που σούταρε και ο γκολκίπερ του ΑΠΟΚ απέκρουσε σε κόρνερ.

94΄: Χαμηλό σουτ του Τσάκνη έφυγε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι της Ακαδημίας.