Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024

12oς Ημιμαραθώνιος της Αθήνας: Νίκος Σταμούλης και Αναστασία Μαρινάκου οι νικητές

Με μεγάλη επιτυχία και μαζική συμμετοχή ολοκληρώθηκε την Κυριακή (10/03) ο 12ος Διεθνής Ημιμαραθώνιος της Αθήνας, που πραγματοποιήθηκε σε μία ολοκαίνουρια διαδρομή.

Την καλύτερη επίδοση στους Άνδρες και ο αθλητής που έκοψε πρώτος το νήμα ήταν ο Νίκος Σταμούλης. Ο δρομέας του ΓΑΣ Αγρινίου τερμάτισε με χρόνο 1:05.50, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Παναγιώτη Καραΐσκο του ΝΓΣ Ηρακλή με χρόνο 1:06.38 και τρίτος ήταν ο Κώστας Σταμούλης με 1:06.50.

Στις Γυναίκες, την πρώτη θέση του Ημιμαραθωνίου κατέκτησε η Αναστασία Μαρινάκου. Η πρωταθλήτρια του Παναθηναϊκού τερμάτισε με χρόνο 1:16.52 και επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί, αλλά και έδειξε πως μπορεί να ξεχωρίσει και σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 10 χιλιομέτρων.

Στη δεύτερη θέση της διαδρομής των Γυναικών τερμάτισε η Γκλόρια Πριβιλέτζιο από τον ΓΣ Γλυφάδας με χρόνο 1:17.37 και στην τρίτη θέση ήταν η Παναγιώτα Βλαχάκη από τον ΓΑΣ Ιλισός με χρόνο 1:17.45.