Κυριακή 10 Μαρτίου 2024

Π.Α.Κ.-Ακαδημία Ιστιαίας 86-112

Η Ακαδημία Ιστιαίας μετά από ένα άκρως επιθετικό παιχνίδι επικράτησε με 86-112 της Πανευρυτανικής Ακαδημίας Καλαθοσφαίρισης.

Ο αγώνας διεξήχθη την Κυριακή 10 Μαρτίου και άρχισε στις 14:30 στο κλειστό γυμναστήριο Καρπενησίου. Ήταν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Γ΄ ΕΣΚΑΣΕ (Β΄ Όμιλος).

Η Π.Α.Κ. της Κατερίνας Μπαλωμένου για δεύτερο σερί ματς ήταν αρκετά καλή στη μια πλευρά του γηπέδου, όμως στην άλλη παρουσίασε αρκετά κενά. Στα θετικά η συμμετοχή αρκετών νεαρών παιδιών, που αποτελούν το παρόν και το μέλλον του συλλόγου. Με 30 πόντους τελείωσε το ματς ο νεαρός γκάρντ Παναγιώτης Ρουμελιώτης. Το Ευρυτανικό συγκρότημα έχει απολογισμό 2 νίκες-2 ήττες.

Η Ακαδημία Ιστιαίας του Σπύρου Γάτσου με εξαιρετικό παιχνίδι στην επίθεση προπορεύτηκε από νωρίς και έφτασε με διαφορά +26 στο «διπλό». Πρένγκα με 39 και Φώτου με 37 πόντους ήταν ασταμάτητοι, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα τους στην νίκη. Το μπασκετικό συγκρότημα της Ιστιαίας έφτασε στην 4η του νίκη σε 6 αναμετρήσεις, πρωταγωνιστώντας στον όμιλο.

Στις 24 Μαρτίου η Πανευρυτανική θα παίξει στην Άμφισσα με την τοπική ΓΑΣ, ενώ την ίδια ημέρα η Ακαδημία υποδέχεται τον Άτλαντα.

Εντυπωσιακό παιχνίδι

Οι δυο ομάδες προσέφεραν ένα εξαιρετικό ματς, σκοράροντας αμφότερες 198 πόντους.

Σε υψηλά επίπεδα

Ο νεαρός γκάρντ της Π.Α.Κ. Παναγιώτης Ρουμελιώτης (Φωτογραφία) σκόραρε 30 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα. Δεύτερος με 17 ήταν ο Δημήτρης Κουτσοκώστας, ο οποίος σκόραρε και δυο φορές έξω από τα 6,75.

Διπλή αποστολή

Η Ιστιαία ταξίδεψε και με την ομάδα παμπαίδων, η οποία αντιμετώπισε νωρίτερα τον Άτλαντα, γνωρίζοντας την ήττα με 65-47.

Ντεμπούτο με «13αρι»

Ο αθλητής του εφηβικού τμήματος της Π.Α.Κ. Νίκος Καρέτσος (Φωτογραφία) έκανε ντεμπούτο με το ανδρικό τμήμα, σκοράροντας 13 πόντους. Πέρυσι ήταν μέλος του Άτλαντα.

Εκπληκτικοί Πρένγκα& Φώτου

Για τους νικητές ο Νίκος Πρένγκα (Φωτογραφία αριστερά) σημείωσε 39 πόντους με 1 εύστοχο 3ποντο, ενώ ο πρώτος σκόρερ του ομίλου Γιώργος Φώτου (Φωτογραφία δεξιά) ακολούθησε με 37 και 9 (!) τρίποντες «βόμβες».

Έδειξαν τις διαθέσεις τους

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με σκορ 18-27, μπαίνοντας πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο.

Δεν την άφησε να ξεφύγει

Το ημίχρονο έληξε με 48-58. Το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 30-29 υπέρ της αξιόμαχης Πανευρυτανικής.

«Φόρτσαρε» η Ιστιααία

Το συγκρότημα του Σπύρου Γάτσου «κλείδωσε» τη νίκη στο 3ο δεκάλεπτο, όταν με ένα επιμέρους 18-29 έφτασε στο +21(66-87).

Εντυπώσεις και για τους δυο

Το τελικό 86-112 αποτύπωσε ένα αρκετά «χορταστικό» παιχνίδι και για τις δυο ομάδες, με τις άμυνες να πηγαίνουν..περίπατο. Το επιμέρους σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν 20-25 για τους νικητές.

18-27, 48-58, 66-87, 86-112

Π.Α.Κ. (Κατερίνα Μπαλωμένου): Ρουμελιώτης Π. 30(4), Κουτσοκώστας 17(2), Κουδουνάς 2, Καρέτσος 13, Γραμματίκας 3, Ρουμελιώτης Β., Τρίκας, Ευθυμίου 6, Τσάνε 15

Ακαδημία Ιστιαίας (Σπύρος Γάτσος): Τσιτούμης 2, Γεροπαναγιώτου 4, Πρένγκα 39(1), Μανάκας 6, Βούλγαρης 9(1), Αλεξίου 8(2), Ζαγκανάς 5(1), Φώτου 37(9), Αθανασίου 2

Διαιτητές: Γιώργος Ζάχος& Αντώνης Πατάγιας (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτές: Θανάσης Γιαννόπουλος-Δημήτρης Γλωσσόπουλος-Διονύσης Αναγνώστου (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Ρεπορτάζ& Φωτογραφίες: Δημήτρης Κολλημένος