Κυριακή 16 Ιουνίου 2024

Γ.Σ. Αυλίδας-Π.Α.Κ. 73-53

Με ήττα έκλεισε μια επιτυχημένη αγωνιστική σαιζόν η Πανευρυτανική Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης, καθώς ο Γ.Σ. Αυλίδας επικράτησε με 73-53 στο μεταξύ τους ματς.

Η συνάντηση διεξήχθη το Σάββατο 15 Ιουνίου στο κλειστό γυμναστήριο Μώλου, αρχίζοντας στις 5. Ήταν παιχνίδι κατάταξης για τις θέσεις 5-6 της Γ΄ ΕΣΚΑΣΕ.

Ο Γ.Σ. Αυλίδας του Δημήτρη Τριανταφύλλου ανέβασε «στροφές» από το δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισε νικηφόρα τη σαιζόν. Ο Ντεμένσκι ήταν ο πρώτος σκόρερ της συνάντησης με 24 πόντους. Οι νικητές είχαν τερματίσει στην 3η θέση του Α΄ Ομίλου πίσω από Γ.Σ. Στύρων και Καρυστία. .

Η Π.Α.Κ. της Κατερίνας Μπαλωμένου συμμετείχε με αρκετές απουσίες, μόλις 7 αθλητές έδωσαν το «παρών» και έκλεισε με ψηλά το κεφάλι μια ιδανική χρονιά για αυτή, που την έφερε στην 3η θέση του Α΄ Ομίλου και στην 6η συνολικά στο πρωτάθλημα. Δημήτρης Κουτσοκώστας και Παναγιώτης Ρουμελιώτης πέτυχαν από 15 πόντους.

Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν την αγωνιστική περίοδο, που φέτος ήταν «μαραθώνιος» για τα δεδομένα της Γ΄ ΕΣΚΑΣΕ, καθώς τα προηγούμενα χρόνια γινόταν σε 4 ομίλους με λιγότερα ματς.

Ιδανική χρονιά

Η Πανευρυτανική ολοκλήρωσε την αγωνιστική περίοδο, τερματίζοντας στην 6η θέση σε ένα πρωτάθλημα που έγινε με 17 ομάδες, χωρισμένες σε 2 ομίλους. Αγωνιστικά ήταν ίσως η κορυφαία σαιζόν της ιστορίας της, ενώ πήρε τα ηνία στον νομό για πρώτη φορά από τον Άτλαντα.

Ντέρμπι στο ξεκίνημα

Το συγκρότημα της Εύβοιας προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-16.

Κυριαρχία Ντεμένσκι

Για τους νικητές ο Ντεμένσκι σταμάτησε στους 24 πόντους Εζόμο και Γιαννάκης ακολούθησαν με 11.

Οι συνήθεις ύποπτοι

Παναγιώτης Ρουμελιώτης και Δημήτρης Κουτσοκώστας πέτυχαν από 15 πόντους για την Π.Α.Κ. Ο πρώτος σημείωσε και 2 3ποντα.

Στους 10

Το ημίχρονο έληξε με 37-27 υπέρ της Αυλίδας. Το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου ήταν 20-11.

Ξέφυγαν οι Ευβοιώτες

Το τρίτο δεκάλεπτο έκρινε και τον νικητή, καθώς οι τυπικά γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 23-12 έφτασαν στο 60-39.

Τέλος χωρίς αλλαγές

Το τελικό 73-53 διαμορφώθηκε μετά από ένα επιμέρους 13-14 υπέρ της Π.Α.Κ. στην τελευταία περίοδο.

17-16, 37-27, 60-39, 73-53

Γ.Σ. Αυλίδας (Δημήτρης Τριανταφύλλου): Πολύχρονος 2, Τριανταφύλλου 10(1), Βαρδάκης 5(1), Μαρίνος Φ. 5 (1), Τουλουμτζής 5, Ντεμένσκι 24, Εζόμο 11(1), Γιαννάκης 11.

Π.Α.Κ. (Κατερίνα Μπαλωμένου): Ρουμελιώτης Π. 15(2), Ρουμελιώτης Β., Κουτσοκώστας 15, Γραμματίκας 9 (2), Τάκης 9 (1), Ευθυμίου, Τσάνε 5

Διαιτητές: Γιώργος Ζάχος& Αντώνης Πατάγιας (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτές: Τσιλιώνη-Τσιμπρικά-Αναγνώστου (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Κολλημένος, sterebasket.gr

Φωτογραφίες: Π.Α.Κ.