Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου 2024

Με βοηθό τον Σπύρο Μπύρο ο αγώνας του Παλαμά με τη Νίκη Βόλου

Την Νίκη Βόλου στο Νέο Γήπεδο Παλαμά υποδέχτηκε την Κυριακή (8/9) ο Ατρόμητος στο πλαίσιο της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας 2024/25.

Ο Παλαμιώτικος σύλλογος παρότι έμεινε στο ημίχρονο πίσω με 0-2 μείωσε με τον Αναγνώπουλο σε 1-2 στο 74', το πάλεψε όμως δεν κατάφερε την ανατροπή και αποκλείστηκε κερδίζοντας τις εντυπώσεις απέναντι στο φαβορί του ζευγαριού που ήταν η Νίκη.

Η ομάδα του Γιάννη Μάγγου παρουσιάστηκε σαφέστατα βελτιωμένη από το ματς με την Ακαδημία Πλαταμώνα.

Σε ότι αφορά τα αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 21' με τον Τζιώρα σε μια φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ.

Στο 34' ο Γκαντέλιο με καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2 που και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Αναγνώπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε στο 74ο λεπτό σε 1-2 σκορ που διατηρήθηκε μέχτι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Πλέον οι "πράσινοι" ρίχνουν όλο το βάρος στο πρωτάθλημα και το ματς της πρεμιέρας στον Παλαμά με τον Αιγινιακός στις 22 Σεπτέμβρη.

Φιλμ του αγώνα

6' Μακρινό σουτ του Τσιλιγγίρη η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Γκαντή

21' Ο Τσιλιγγίρης έσκαψε όμορφα στον Τζιώρα που από θέση τετ α τετ με σουτ στην κίνηση "έγραψε" το 0-1

23' Σουτ του Δούμτση μπλόκαρε ο Γκαντής

34' Ο Γκαντέλιο με εκπληκτικό αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2

40' Ο Δούμτσης το δυνατό σουτ η μπάλα λίγο άουτ

42' Πάσα του Αναγνώπουλου στον Πολύζο που πήγε να "κρεμάσει" τον Τσέλιο όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι

55' Ο Γκαντής απέκρουσε στη δεξιά του γωνία το σουτ που επιχείρησε ο Τσιλιγγίρης

66' Διαγώνιο σουτ του Κρυπαράκου λίγο άουτ

68' Μακρινό σουτ του Βλάχου πάνω από την εστία

74' Μετά από συνδυασμό με τον Λόζο ο Αναγνώπουλος βγήκε απέναντι στον Τσέλιο και με σουτ σκόραρε για το 1-2

82' Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Τσιλιγγίρη που έκανε το σουτ όμως ο Γκαντής απέκρουσε σε κόρνερ

Συνθέσεις:

Ατρόμητος Παλαμά (Γιάννης Μάγγος): Γκαντής, Ευθυμιάδης (67’ Καλυβιώτης), Ισούφης (55’ Αντωνίου), Κούρκουλας, Πυργιώτης, Γαργάλας, Μαλάκος (67’ Λόζος), Μπιτέλης (43’ λ.τ. Καράβας), Αναγνώπουλος, Πολύζος (55’ Κριεζής), Κόκκινος.

Νίκη Βόλου (Στέφανος Ξηροφώτος): Τσέλιος, Οικονομόπουλος (62’ Κρυπαράκος), Γκαντέλιο, Κούφας, Βλάχος, Σαλαμούρας (46’ Λίταινας), Νταμιάν Σίλβα (73’ Κουτσιμπάνας), Τσιλιγγίρης, Αρίας, Δούμτσης, Τζιώρας (68’ Προδρομίτης).

Διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου)

Βοηθοί: Βαλιώτης (Λάρισας) - Μπύρος (Ευρυτανίας)