Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2024

Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Αστέρα Σταυρού με βοηθό τον Κατσαρό

Ιδανική πρεμιέρα πραγματοποίησε το μεσημέρι της Κυριακής (22/9) ο Αστέρας Σταυρού στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και τον 3ο όμιλο. Η ομάδα του Βαγγέλη Λέντα παρά τις πολλές απουσίες παικτών έδειξε χαρακτήρα, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες σκοράροντας δύο φορές με αποτέλεσμα να πετύχει τη πρώτη της νίκη.  Τα τέρματα του Αστέρα Σταυρού πέτυχαν οι Γιωργαλής (8′) και Τσιτσεκίδης αυτογκόλ (62′). Ο Αιγέας Πλωμαρίου ενώ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα.

Το φιλμ του αγώνα:

Στο 1′ ωραία πάσα του Κακκάβα στον Γεωργαλή αυτός έκανε το σουτ αλλά η μπάλα άουτ.
Στο 8ο λεπτό ο Κακκάβας με ωραία πάσα βρήκε αριστερά τον Γεωργαλή, αυτός από καλή θέση μέσα στη περιοχή από αριστερά σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Στο 15′ το Πλωμάρι σκόραρε με τον Πρωτούλη αλλά το γκολ ακυρώθηκε επειδή η μπάλα βρήκε πρώτα στο χέρι του σκόρερ.

Στο 19′ σουτ του Πρωτούλη Αθ. από μακρινή απόσταση η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Τσάμη.
Στο 25′ στατική φάση από δεξιά εκτέλεση φάουλ του Τσανουλίνου κεφαλιά του Πρωτούλη με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στο 31′ νέα εκτέλεση φάουλ του Τσανουλίνου, προβολή του Πρωτούλη Αθ. μπλόκαρε τη μπάλα ο Τσάμης

Στην επανάληψη η ομάδα του Πλωμαρίου ξεκίνησε να πιέζει ψηλά και να δημιουργεί ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 53′ ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ του Μιχαλάκη ο Τσάμης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

Στο 62ο λεπτό  με τη πρώτη κιόλας επίσκεψη του Αστέρα Σταυρού στα καρέ του Ζαχάρη επιτεύχθηκε και το δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους. Ο Φράγκος που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή από καλή θέση έκανε το πλασέ η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και ο Τσιτσεκίδης άθελά του στη συνέχεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αιγέα Πλωμαρίου, πετυχαίνοντας αυτογκόλ (2-0)!

Δύο λεπτά αργότερα εκτέλεση φάουλ του Τσανουλίνου μπλόκαρε σταθερά ο Τσάμης.

Στο 75′ και πάλι ο Αιγέας Πλωμαρίου απείλησε την εστία του Αστέρα Σταυρού όταν ο Πρωτούλης Αθ. έκανε το δυνατό σουτ με τον Τσάμη να αποκρούει.

Τελευταία αξιόλογη στιγμή στο ματς ήταν για τον Αστέρα Σταυρού όταν από δεξιά ο Παλιάκος με ατομική ενέργεια μπήκε στη περιοχή σούταρε δυνατά με τον Ζαχάρη να αποκρούει πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.

Χωρίς να συμβεί άλλη καλή στιγμή μπροστά στις δύο εστίες το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα που χάρισε τους πρώτους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Αστέρα Σταυρού σκορπώντας πολλά χαμόγελο για αυτό το νικηφόρο ξεκίνημα με μια δίκαιη νίκη.

Διαιτητής: Μπεκιάρης Λάμπρος (Καρδίτσας)
Βοηθοί: Λεωνίδας Κωνσταντίνος (Τρικάλων) – Κατσαρός Θεόδωρος (Ευρυτανίας)

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Σταυρού (Β. Λέντας): Τσάμης, Δροσος, Μαλισσόβας (86′ Σεντής), Μόσχος, Ακασού, Λάππας (86′ Κουδουνάς), Άλλα (36′ Άλλα), Γιωργαλής, Αντωνίου (60′ Φράγκος), Κακκάβας, Αντωνόπουλος (60′ Παλιάκος)

Αιγέας Πλωμαρίου (Δ. Γαβαλάς): Ζαχάρης, Τσιτσεκίδης, Σαρίκης (71′ Μπαλωμένος), Καλαμπόκας, Πρωτούλης Αθ. Τζανουλίνος, Ψάνης, Sekou, Πρωτούλης (66′ Ντούμας), Μιχαλάκης (77′ Χρυσάφης), Μάγκας

3ος όμιλος – Tελικά αποτελέσματα – 1η αγωνιστική

ΤΕΛΙΚΟ ΑΕΡ Αφάντου – Αμαρυνθιακός 0-3 (7′ Τόρα πεν, 61′ Νικολόπουλος, 81′ Χατζηστάμου)

ΤΕΛΙΚΟ Παναιγιάλειος – ΑΕ Μυκόνου 1-1 (33′ Μπούμπας / 24′ Πινέιρο)

ΤΕΛΙΚΟ ΑΟ Νέας Αρτάκης – Ελλάς Σύρου 2-1 (45+1′ Κανούλας πεν, 70′ Πολίτης / 90+4′ Παυλόπουλος)

ΤΕΛΙΚΟ Απόλλων Ευπαλίου – Ρόδος 0-1 (90′ Μαρινάκης πεν)

ΤΕΛΙΚΟ Αστέρας Σταυρού – Αιγέας Πλωμαρίου 2-0 (6′ Γεωργαλής, 62′ αυτογκόλ)

ΤΕΛΙΚΟ ΑΟ Λουτράκι – ΑΕ Μαλεσίνας 1-0 (85′ )

ΤΕΛΙΚΟ ΑΟ Μιλτιάδης – ΠΑΣ Κόρινθος 0-0

ΤΕΛΙΚΟ Πανναυπλιακός – Πανγυθεατικός 3-2 (39′ Τρέσα, 41′ Μαυρόπουλος, 80′ Λιακόπουλος / 51′ Τσέας, 83′ Μαλτέζος)

Πηγή:  radio-net.gr