Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024

Έφηβοι: Αναγέννηση Λαμίας-Γ.Σ. Άτλας 62-96

Άνετο πέρασμα από τη Λαμία για τον Άτλαντα, ο οποίος επικράτησε με 62-96 της Αναγέννησης Λαμίας.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 19 Οκτωβρίου στο ΔΑΚ Λαμίας, αρχίζοντας στη 1. Ήταν εξ αναβολής στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΣΚΑΣΕ.

Η Αναγέννηση του Κώστα Κουμπούρα ολοκλήρωσε της εντός έδρας τις αναμετρήσεις, μη καταφέρνοντας να φανεί ανταγωνιστική και μένοντας από νωρίς πίσω στο σκορ. Πρώτος σκόρερ του αγώνα με 30 ήταν ο Παναγιώτης Γαλανός. Οι Λαμιώτες τελείωσαν τον πρώτο γύρο με 1 νίκη και 4 ήττες.

Ο Άτλας του Άγγελου Σαμαντά με νέα καλή εμφάνιση διανύει ανοδική τροχιά και με όμορφο μπάσκετ κέρδισε βαθμούς και εντυπώσεις. Ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης με 26 πόντους πρώτευσε στο σκοράρισμα για τους Καρπενησιώτες, οι οποίοι έχουν 2 νίκες και 1 ήττες, συμμετέχοντας μέχρι στιγμής σε εκτός έδρας συναντήσεις.

Οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου το Σάββατο 26 Οκτωβρίου για την 6η αγωνιστική στο Καρπενήσι στις 6 το απόγευμα.

Ευρυτανικό «δίδυμο»

Εκ των διαιτητών ήταν ο Θανάσης Χουσιάδας και εκ των κριτών ο Θανάσης Γιαννόπουλος.

Ξεχώρισε ο Γαλανός

30 πόντους με 1 τρίποντο πέτυχε ο αρχηγός Παναγιώτης Γαλανός της Αναγέννησης. Με 17 ακολούθησε ο Δημήτρης Τσακωνίτης.

Ανεβασμένος ο Άτλας

Τη 2η συνεχόμενη νίκη του σημείωσε ο Γυμναστικός, ο οποίος είχε επικρατήσει εκτός έδρας εύκολα και επί του Άρη Αμφίκλειας.

Ηγετική εμφάνιση

Ο νεοαποκτηθείς από την Π.Α.Κ. Παναγιώτης Ρουμελιώτης (Φωτογραφία) σκόραρε 26 πόντους με 6 3ποντα. 19 με 3 3ποντα για τον Κώστα Καψάλη.

Εντυπωσιακή αρχή

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από το πρώτο δεκάλεπτο με εντυπωσιακή διαφορά και με σκορ 12-33.

«Αέρας» ο Άτλας

Το συγκρότημα του Άγγελου Σαμαντά έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 26-56. Πέτυχε ένα επιμέρους 14-23 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με κεκτημένη ταχύτητα

Στην 3η περίοδο οι Ευρυτάνες με ένα επιμέρους 16-31 ανέβασαν τη διαφορά στο εντυπωσιακό +45 (42-87).

Φινάλε Αναγέννησης

Η ομάδα του Κώστα Κουμπούρα μείωσε για το τελικό 62-96, κάνοντας ένα επιμέρους 20-9 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

12-33, 26-56, 42-87, 62-96

Αναγέννηση Λαμίας (Κώστας Κουμπούρας): Τσακωνίτης 17, Ζαχάρης 5 (1), Καραγιάννης, Τριανταφύλλου 6, Κοτσιμπός 2, Κωνσταντίνου 2, Αραπίτσας, Γαλανός 30 (1)

Γ.Σ. Άτλας (Άγγελος Σαμαντάς): Ρουμελιώτης 26 (6), Καψάλης Κ. 19 (3), Σεριανάϊ 10, Ανδρέου 12, Καψάλης Σ. 2, Γεωργαλής 8, Μπουμπουρής 2, Χρηστίδης 5, Κουτσοκώστας 10 (2), Αναγνώστου 2, Φέγγος, Μπάλιακας

Διαιτητές: Θανάσης Χουσιάδας& Αλέξανδρος Αλεξίου (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτές: Νίκος Καλαντζής-Θανάσης Γιαννόπουλος-Ανθή Τσιμπρικά (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Ρεπορτάζ& Φωτογραφίες: Δημήτρης Κολλημένος