Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2024

Έφηβοι: Γ.Σ. Άτλας-Αναγέννηση Λαμίας 90-45

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται η ομάδα του Άτλαντα, που επικράτησε με 90-45 της Αναγέννησης Λαμίας.

Η αναμέτρηση διεξήχθη το Σάββατο 26 Οκτωβρίου στο κλειστό γυμναστήριο Δήμου Καρπενησίου, ξεκινώντας στις 15:30. Ήταν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Ε΄ Ομίλου του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΣΕ, παρουσία αρκετού κόσμου.

Ο Άτλας του Άγγελου Σαμαντά με μπάσκετ κυριαρχίας σημείωσε μια ακόμη νίκη, ξεχωρίζοντας με την απόδοση του. Η ομάδα της Ευρυτανίας έχει απολογισμό 3 νίκες, όλες στη σειρά και 1 ήττα, βρισκόμενη στο «κυνήγι» της πρόκρισης στη 2η φάση. Με 18 πόντους ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης.

Η Αναγέννηση Λαμίας του Κώστα Κουμπούρα κατεβαίνοντας με 7 καλαθοσφαιριστές δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό του ανώτερου αντιπάλου του. Κορυφαίος για ένα ακόμη παιχνίδι με 21 πόντους ήταν ο Παναγιώτης Γαλανός. Ο Γ.Σ.Α. έχει 1 νίκη και 5 ήττες.

Τα επόμενα ματς των ομάδων είναι προγραμματισμένα για τις 9 και 10 Νοεμβρίου. Οι Ευρυτάνες παίζουν με τα Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη εκτός έδρας, ενώ η Αναγέννηση υποδέχεται τον Άρη Αμφίκλειας.

«Γεμάτο» κλειστό

Πληθώρα θεατών παρακολούθησε το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του Άτλαντα. Μια εβδομάδα πριν οι δυο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες στη Λαμία, με νικήτρια ξανά την ομάδα του Καρπενησίου με 62-96.

Εορτάζων ο Coach

Ο Δημήτρης Λερογιάννης, εκ των προπονητών του Άτλαντα γιόρτασε την ονομαστική του εορτή με θετικό αποτέλεσμα.

Πρωτιά Ρουμελιώτη-Ντεμπούτο Καρέτσου

Ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης (Φωτογραφία αριστερά) σημείωσε 18 πόντους με 2 τρίποντα. Δεύτερος σκόρερ του Άτλαντα με 13 και μια τρίποντη «βόμβα» ήταν ο Νίκος Καρέτσος (Φωτογραφία δεξιά) στην πρώτη του εμφάνιση μετά την επιστροφή του από την Πανευρυτανική.

«Μονάδα» ο Χουσιάδας

Χωρίς δεύτερο διαιτητή έγινε το παιχνίδι, με τον Θανάση Χουσιάδα να επωμίζεται με επιτυχία όλο το βάρος.

21 για Γαλανό

Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων Παναγιώτης Γαλανός (Φωτογραφία) πέτυχε 21 πόντους. Με 12 πόντους ακολούθησε ο Δημήτρης Κουτσούμπας.

Εκπληκτικό ξεκίνημα

Η ομάδα του Άγγελου Σαμαντά προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 32-8, κάνοντας εντυπωσιακή αρχή.

«Περίπατος» Άτλαντα

Το επιμέρους σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν 20-11, με το σκορ να ανεβαίνει στο 52-19.

Ασταμάτητοι Ευρυτάνες

Ο Άτλας ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 76-31. Πέτυχε ένα επιμέρους 24-12 στην τρίτη περίοδο.

Τελικό «νταμπλ»

Ο αγώνας έληξε με 90-45 υπέρ των γηπεδούχων (14-14 το επιμέρους στην τελευταία περίοδο).

32-8, 52-19, 76-31, 90-45

Γ.Σ. Άτλας (Άγγελος Σαμαντάς): Ρουμελιώτης 18 (2), Καψάλης Κ. 9, Σεριανάϊ 10, Ανδρέου 4, Καρέτσος 13 (1), Γεωργαλής 8, Μπουμπουρής, Χρηστίδης 5, Κουτσοκώστας 12 (1), Βαρελάς 6, Φέγγος, Αναγνώστου 5

Αναγέννηση Λαμίας (Κώστας Κουμπούρας): Τσακωνίτης 10, Ζάχαρης, Καραγιάννης, Κουτσούμπας 12, Τριανταφύλλου, Αραπίτσας 2, Γαλανός 21

Διαιτητής: Θανάσης Χουσιάδας (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτές: Θανάσης Γιαννόπουλος-Νίκος Γρύλλης-Διονύσης Αναγνώστου (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Ρεπορτάζ& Φωτογραφίες: Δημήτρης Κολλημένος& Γιάννης Μπουμπουρής